Tunele foliowe to popularne rozwiązanie wykorzystywane w ogrodzie, gdyż jest bardzo praktyczne. Można w tym względzie zdecydować się na gotowy produkt lub samodzielnie zbudować tunel, a później wykorzystać go, czy to do uprawy roślin, czy do rozsady. Czym jest tunel foliowy? Czy lepiej wybrać niski czy wysoki? Jaką konstrukcję i jaki typ folii dobrać w zależności od potrzeb?

Czym jest tunel foliowy?

Zacznijmy od samej definicji. Tunel foliowy, nazywany również foliówką czy cieplarnią foliową, to inaczej sztuczne pomieszczenie służące ochronie roślin. Najczęściej jest wykorzystywany w ogrodnictwie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu warzywa, takie jak ogórki, papryka czy pomidory rosną szybciej i są zabezpieczone przed działaniem gradu, deszczu czy silnych podmuchów wiatru. Tunel foliowy można także wykorzystać do rozsadzenia roślin ozdobnych. W tunelu foliowym liście i łodygi są skutecznie chronione przed opadami atmosferycznymi i chorobami grzybowymi, co pozwala też zredukować ilość wykorzystywanych środków ochrony roślin.

tunel foliowy

Jak zrobić tunel foliowy? Z czego jest zbudowany?

Mówiąc w skrócie to połączenie szkieletu z wypełnieniem. Konstrukcję można zbudować z drewna, betonu albo metalowych rur. Poszycie natomiast stanowi folia, czasem pojedyncza, czasem podwójna.

Popularność zyskuje konstrukcja tuneli foliowych wykonana z tworzyw sztucznych, gdyż łączy dwie ważne cechy: trwałość i lekkość. Szkielet tunelu składający się z tworzywa sztucznego i rurek PCV nie rdzewieje i dobrze znosi zmiany temperatury. Taką konstrukcję można też bardzo łatwo przenieść w inne miejsce na zimę, gdyż nie jest ciężka, lub pozostawić do przyszłego sezonu, jedynie ściągając folię, by nie uległa uszkodzeniu w trakcie opadów śniegu czy silnych podmuchów wiatru.

Jaka folia na tunel sprawdzi się najlepiej? Folie na tunel foliowy to obok konstrukcji najważniejszy element ich budowy. Wybór powinien być poprzedzony chwilą namysłu. Kupujący ma zazwyczaj do wyboru albo folię na tunel foliowy z perforacją, albo bez perforacji.

Folia perforowana to nic innego jak folia wyposażona w drobne otwory, które umożliwiają wentylację powietrza. Dzięki temu, że świeże powietrze na bieżąco dostaje się do tunelu, to nie ma potrzeby częstego wietrzenia, a w dodatku jest mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Z drugiej jednak strony, tunel, który został pokryty taką folią, traci ciepło, zwiększa się również wilgotność powietrza w jego wnętrzu.

Drugi wariant, czyli folia bez perforacji sprawia, że wewnątrz tunelu panuje znacznie wyższa temperatura, jednak tutaj również trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie regularnie wietrzyć tunel. W przeciwnym razie dojdzie do zaparzenia roślin. Taki tunel powinien być wyposażony w okna lub drzwi.

Na rynku dostępna jest również specjalna folia, która filtruje promieniowanie UV, posiada specjalną wgrzaną siatkę polipropylenową, która znacząco może zwiększyć wytrzymałość poszycia tunelu.

Jak wybrać tunel ogrodowy?

Wybór, choć ogromny, wcale nie należy do łatwych. Różne są bowiem rodzaje i parametry poszczególnych produktów. Podczas podejmowania decyzji warto pamiętać, czemu ma on służyć. Do wyboru są tunele foliowe niskie, ale też tunele wysokie.

Tunele niskie mają przede wszystkim za zadanie chronić uprawy w dość krótkim czasie. Jak sama nazwa wskazuje, ich wysokość nie jest duża (nie przekracza zazwyczaj 1,5 m). Z tego powodu wykonywanie prac w jego wnętrzu byłoby trudne. W związku z tym zaleca się, by wszystkie zabiegi pielęgnacyjne zostały przeprowadzone przed jego ustawieniem oraz ewentualnie po przeprowadzeniu demontażu. Koszt takiej inwestycji jest zazwyczaj niewielki, podobnie jak sama konstrukcja nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Jej atutami są prostota i niska cena. Niewielki tunel foliowy większość majsterkowiczów może wykonać samodzielnie i z powodzeniem wykorzystywać na swojej działce.

Inna opcja to zakup wysokiego tunelu foliowego. Jego atutem jest fakt, że możemy swobodnie do niego wejść i prowadzić w nim prace ogrodnicze. Najczęściej takie tunele mają wysokość około 180 cm lub więcej, w zależności od preferencji kupującego.

Folie w naszej ofercie

Jako bezpośredni producent opakowań foliowych z tworzywa LDPE, znajdziesz u nas szeroki wybór folii, które można wykorzystać do zastosowań prywatnych i biznesowych. Doskonale sprawdzi się jako folia na tunel foliowy, którą można wykorzystać do samodzielnego zbudowania szklarni. Duży wybór parametrów folii, przystępna cena i dodatkowe możliwości, jak chociażby perforacja to gwarancja doboru rozwiązania na miarę potrzeb.

Folia LDPE

Sprawdź:  https://www.folmi.pl/sklep/kategorie/folie