Pszczoły odgrywają kluczową rolę nie tylko w przyrodzie, ale również w życiu ludzi. Ich najważniejszym zadaniem jest zapylanie roślin uprawnych, co wpływa na zwiększenie plonów. W pasiekach, tak jak we wszystkich innych gospodarstwach o profilu agrarnym, wykorzystanie odpowiednich zbiorników jest koniecznością. Pszczoły należy poić, podkarmiać i leczyć, a do tego potrzebne są preparaty w postaci płynnej, które należy odpowiednio przechowywać.
Czym wyróżniają się zbiorniki dla pszczelarzy?
Miodarki produkowane są ze stali nierdzewnej, co wynika z przepisów higienicznych, jakie musi spełniać wyposażenie pracowni pszczelarskiej. Zbiorniki te wyposażone są dodatkowo w stojak z blachy wzmocniony krzyżakiem, oraz dopasowaną pokrywę z uszczelką zamykaną na klamry. Ich charakterystyczną cechą jest dno bębna w kształcie stożka, co pozwala na całkowite jego opróżnienie. Miodarki występują w postaci zwykłej, z mieszadłem, z podgrzewaczem lub z mieszadłem i podgrzewaczem.
Do obsługi i pielęgnacji rojów w ulach pszczelarze wykorzystują lekkie zbiorniki z tworzyw sztucznych, np. zbiornik Emiliana Serbatoi, renomowanego włoskiego producenta. Są one bardzo łatwe w obsłudze i umożliwiają sprawną oraz komfortową pracę w pasiece. Produkowane są z linowego polietylenu z formowaniem obrotowym. Wyposażone są w wygodny uchwyt ułatwiający przenoszenie zbiornika, koła umożliwiające poruszanie się po każdego rodzaju powierzchni oraz aluminiową pompę rotacyjną i długi wąż, który ułatwia szybkie dozowanie płynu. Wyciekowi cieczy ze zbiornika zapobiega korek odpowietrzający. Niezwykłą zaletą tych zbiorników jest fakt, że można je napełniać w pionie oraz w poziomie. Zakupić możemy nie tylko małe zbiorniki, ale również większe polietylenowe i wytrzymałe kontenery o pojemności 220 litrów. Każdy z nich ma pokrywę zbiornika, która jest zintegrowana z całą jego konstrukcją i chroni zawartość przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz szkodliwym promieniowaniem UV.
Do czego wykorzystywane są zbiorniki pszczelarskie?
Zbiorniki stalowe oraz polietylenowe Emiliana Serbatoi są na tyle uniwersalne, że można w nich przechowywać wszelkiego rodzaju płyny niezbędne w gospodarstwie pszczelarskim, np. miody, syropy, a nawet nawozy płynne, czy płyny AdBlue – zauważa specjalista z firmy usługowo-handlowej MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy bezpieczne zbiorniki, dedykowane właścicielom zakładów produkcyjnych, gospodarstw rolnych i domowych.
Najczęściej pszczelarze wykorzystują miodarki do miodu, które mają kształt stożka, co umożliwia szybsze spływanie miodu. Mogą one występować w różnych wariantach i posiadać różne pojemności – od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy litrów. Oprócz tego wykorzystywane są zbiorniki, tzw. podkarmiacze na różnego rodzaju ciecze i płyny, np. syrop z czystej wody z cukrem spożywczym, który pełni rolę pożywienia dla pszczół. Niektórzy pszczelarze używają także gotowych syropów na bazie hydrolizy sacharozy lub hydrolizy skrobi pochodzącej z ziemniaków, kukurydzy lub pszenicy. W dużych pasiekach podkarmianie można usprawnić, wykorzystując większe zbiorniki, których konstrukcja pozwala na łatwe załadowanie na samochód. W zbiornikach pszczelarskich często umieszczane są także roztwory specjalnych preparatów z olejków eterycznych, którymi wystarczy spryskać pszczoły w celu ich wyciszenia i uspokojenia.