Dresówka to materiał, który cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – jest niedrogi, a wykonana z niego odzież jest niezwykle przyjemna w dotyku i nadaje się na różne okazje. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o dresówce.

Niektórym osobom dresówka kojarzy się wyłącznie ze sportowym stylem, ale ten typ materiału świetnie nadaje się również do szycia ubrań codziennych na różne pory roku. Jej uniwersalny charakter, elastyczność i przepuszczalność powietrza sprawiają, że jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do samodzielnego szycia.

Co to jest dresówka?

Dresówka to dzianina dresowa, czyli materiał wykonany z jednej nici ułożonej w charakterystyczny splot. Zastosowany układ nici tworzy drobne oczka, które sprawiają, że dzianina jest elastyczna i rozciągliwa. Do jej produkcji najczęściej używa się nici bawełnianych, czasami w połączeniu z innymi sztucznymi dodatkami.

Dzianina dresowa może występować jako dresówka pętelkowa oraz dresówka drapana.

  • Dresówka pętelkowa – jest to materiał gładki z wierzchu, posiadający po lewej stronie drobne pętelki. Dzianina dresowa pętelkowa dobrze się układa, rozciąga się bardziej wzdłuż niż w poprzek i pozwala skórze oddychać.
  • Dresówka drapana – materiał wyróżnia się charakterystycznym, ciepłym i miłym w dotyku meszkiem po lewej stronie. Jest mięsisty i elastyczny. Dresówkę drapaną najczęściej produkuje się z dodatkiem elastanu lub poliestru.

Dresówka – jakie są jej cechy i właściwości?

  • Dzianina dresowa jest sprężysta, miękka i nieprześwitująca.
  • Dresówka jest wykonana z bawełny lub z przewagą włókien bawełnianych w składzie, co sprawia, że jest to materiał higroskopijny, przyjazny dla skóry, oddychający. Przepuszcza powietrze i zapewnia ciepło, ale nie doprowadza do przegrzania.
  • Dresówka jest łatwa i tania w produkcji. Można stworzyć ją w różnych kolorach i wzorach.
  • Dresówka to niewymagający materiał, po który chętnie sięgają osoby zaczynające przygodę z szyciem. Do jego obróbki nie potrzeba zaawansowanych umiejętności krawieckich i profesjonalnej maszyny do szycia – wystarczy taka z podstawowymi funkcjami.

Do czego stosuje się dresówkę?

Dresówka znalazła szerokie zastosowanie w branży odzieżowej. Chętnie sięgają po nią producenci zarówno odzieży dziecięcej, jak i dla dorosłych. Dzianinę dresową można wykorzystać do szycia koszulek, bluz sportowych, wygodnych spodni, ubranek dla dzieci, piżam, kocyków i maskotek, ale też torebek i ciepłych płaszczy.

Przed wyborem dresówki do szycia zwróć uwagę na jej skład. Dzianina wykonana w 100% z bawełny nie będzie tak rozciągliwa jak materiał z niewielką domieszką sztucznych włókien. W zależności od planowanego projektu wybierz również odpowiednią gramaturę materiału. Gruba dresówka najlepiej sprawdzi się do szycia spodni, bluz, czapek i szalików. Z cienkiej dresówki najczęściej szyje się ubrania na cieplejsze pory roku, np. sukienki i spódnice.

Dodaj komentarz