W obecnych czasach możemy wymieniać walutę w wielu różnych miejscach. Mamy do dyspozycji kantory stacjonarne i internetowe oraz banki.

Od zawsze największą popularnością cieszą się stacjonarne placówki, gdzie oszczędnie i bez przepłacania wymienimy euro, dolary, funty oraz inne waluty.

Lokalizacja i doświadczenie kantoru stacjonarnego.

Kiedy wracamy z zagranicy z zarobionymi dolarami, funtami czy euro to najczęściej chcemy je sprzedać po jak najwyższym kursie. Warto więc zwrócić uwagę na lokalizację kantoru wymiany walut. W Białymstoku https://kantormax.net/ posiada obecnie 3 lokalizacje. Powinniśmy za wszelką cenę unikać miejsc, gdzie obsługuje się ruch turystyczny, czyli lotnisk, stacji kolejowych oraz hoteli. Niestety, ale w takich miejscach prowizje będą dosyć wysokie, przez co możemy stracić na wymianie pieniędzy.

Warto zdecydować się na doświadczony kantor oferujący wymianę waluty, który posiada ugruntowaną pozycję na rynku i długi czas działa na rynku. Dobrze jest także zwrócić uwagę czy tablica prezentująca aktualne kursy jest czytelna i umieszczona w widocznym miejscu.

Wysokość prowizji kantoru wymiany walut.

Czym jest prowizja kantoru? Prowizja, na której zarabia kantor to różnica pomiędzy kursem kupna, a kursem sprzedaży konkretnej waluty. Najczęściej nazywana jest jako spread walutowy albo nosi prostą nazwę przewalutowania.

Jest to pełny koszt, jaki nalicza sobie kantor w ramach świadczonych usług związanych z wymianą waluty. Oczywiście każdemu klientowi zależy na tym, aby koszt przewalutowania był jak najniższy.

Z badań wynika, że najdroższa wymiana waluty jest w bankach, ponieważ prowizja tam wynosi nawet 7%. Zdecydowanie korzystniej jest wymieniać walutę w kantorach stacjonarnych, gdzie prowizja wynosi zaledwie 2,5%.

W którym kantorze wymiany walut najlepiej dokonać transakcji?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję i udamy się do konkretnego kantoru wymiany walut to najpierw możemy samodzielnie obliczyć wysokość narzuconej prowizji. Nie jest to skomplikowane, ponieważ wystarczy podzielić kurs sprzedaży waluty przez kurs kupna.

Najważniejsze są dwie pierwsze cyfry po przecinku, w wyniku którym otrzymamy, ponieważ dotyczą one wysokości spreadu. Jeżeli więc po przecinku będą znajdować się cyfry „02”, oznacza to, że kantor pobiera marżę w wysokości 2%.

Najlepiej jest korzystać z kantorów wymiany walut, które oferują możliwość indywidualnej negocjacji wysokości kursu. Jest to bardzo korzystne zawsze, kiedy wracamy z zagranicy ze znacznie większą ilością pieniędzy, ponieważ na wymianie możemy wtedy jeszcze dodatkowo zarobić.

Wybierając się do konkretnego kantoru, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy jest tam możliwość rezerwacji kursu. Kiedy tylko zauważymy satysfakcjonujący dla nas kurs to od razu powinniśmy dokonać rezerwacji, ponieważ zmiany są bardzo dynamiczne i szybko się zmieniają nawet kilka razy dziennie.