Szachy to niezwykła gra strategiczna, która jest jednocześnie także bardzo rozwijająca. Zaleca się ją jako formę rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak jednak zacząć grać w szachy, gdy nigdy nie miało się z nimi do czynienia? Czego powinni szukać początkujący szachiści?

Kiedy zacząć grać w szachy?

Wiek tak naprawdę nie ma tu dużego znaczenia, choć z oczywistych względów, zaleca się naukę tej gry przede wszystkim dzieciom. Niesie ze sobą wiele walorów edukacyjnych, dzięki czemu wspomaga całościowy rozwój umysłowy i emocjonalny najmłodszych. Pierwsze kroki z szachami można stawiać już w wieku około 5 lat, a granica górna praktycznie nie istnieje. Z tych samych powodów, zaleca się szachy także osobom starszym i w podeszłym wieku, aby w ten sposób utrzymać w formie swój umysł. Niezależnie od tego, ile lat mamy, na naukę gry w szachy nigdy nie jest za późno.

Jak zacząć grać w szachy?

Grę w szachy możesz zacząć na wiele różnych sposobów. Wiele osób na przykład ma z nimi do czynienia w domu, gdzie często są one obecne. Jeżeli nie masz takiej opcji, warto zakupić własne szachy i zacząć od teorii, by wiedzieć, jakie są w ogóle podstawy tej gry. Z początku łatwo nie będzie, ale praktyka czyni mistrza i trzeba trenować, stale i regularnie. Możesz też zacząć grać w szachy w klubach szachowych, o których pisze serwis KlubSzachowy.pl. Wówczas będzie się pod stałą opieką osób doświadczonych, które na szachach zjadły zęby. Warto też spróbować ćwiczyć we własnym domu, albo wykorzystać do tego nowe technologie. Nie brakuje też trenerów szachowych, a w przypadku dzieci i młodzieży obozy i wyjazdy szachowe.

Nauka gry w szachy w klubie szachowym

Jednym z rozwiązań polecanym dla początkujących jest wybór klubu szachowego. W Polsce jest ich wbrew pozorom całkiem sporo i mogą do nich chodzić zarówno dzieci, jak i dorośli. W takich miejscach można zacząć poznawać tajniki gry w szachy, dowiedzieć się więcej o samej grze, a także będzie się pod okiem doświadczonych trenerów. Dodatkowo zyskuje się też dostęp do fachowej literatury, a także innych graczy, z którymi można powoli szlifować swoje umiejętności. W przypadku młodzieży organizowane są też wyjazdy na obozy szachowe.

Nauka gry w szachy we własnym domu

Oczywiście uczyć można się także samodzielnie, choć jak wiadomo, szachy wymagają dwóch graczy. Można znaleźć partnera do ćwiczeń wśród rodziny czy znajomych lub zacząć też grę samodzielnie. Pozwoli to między innymi na lepsze zapoznanie się z planszą, pionkami i podstawowymi układami. Bardzo pomocne w tym względzie się też nowe technologie. W sieci można znaleźć specjalne programy, które pozwalają na prowadzenie rozgrywek szachowych, a tym samym szlifowanie swoich umiejętności. Książek o szachach też nie brakuje, każdy może po nie sięgnąć i samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę.

Jak nauczyć się gry w szachy – być wytrwałym

Gra w szachy, szczególnie dla początkujących może wydawać się trudna, ale do wytrwałych świat należy. Ani płeć, ani wiek nie mają znaczenia i każdy może zacząć swoją przygodę z tą rozgrywką. Trzeba chcieć i szukać możliwości nauki, a tych nie brakuje. Im więcej się będzie grało, tym lepiej będzie to wychodziło.