Dobry podest sceniczny jest absolutną koniecznością podczas wszelkiego rodzaju występów. To właśnie scena pozwala szerokiej widowni podziwiać artystę czy eksponat nawet z dużej odległości. Okazuje się, że projektowanie podestów scenicznych jest niezwykle wymagającym zajęciem, a pod uwagę trzeba wziąć co najmniej kilka istotnych aspektów. Poznaj je już teraz.

Warunki panujące w obiekcie

Zanim podest sceniczny zostanie zaprojektowany, projektant musi poznać warunki, w jakich scena będzie wykorzystywana. Liczy się wielkość przestrzeni, możliwa liczba uczestników danego wydarzenia, odpowiednie nagłośnienie czy oświetlenie podestu scenicznego. Jak potwierdzają pracownicy z firmy BSC System, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i montażem podestów scenicznych dopasowanych do indywidualnych potrzeb zamawiającego, przy projektowaniu tego rodzaju konstrukcji liczą się również lokalizacja, w której moduł będzie użytkowany. Zupełnie inne podesty sceniczne wykonuje się do obiektów zamkniętych, a inne, jeśli te mają służyć w plenerze. W przypadku terenu na świeżym powietrzu scena musi być dodatkowo odporna nie tylko na intensywną eksploatację czy ciężar, ale również na panujące warunki atmosferyczne, jak opady deszczu, śniegu albo silny wiatr. Od miejsca ustawienia podestu scenicznego będzie zależeć jego projekt z zadaszeniem bądź bez dachu, z kurtyną osłaniającą albo jej brakiem.

Cel projektowania podestu scenicznego

Scena będzie różnić się podstawa konstrukcyjną w zależności od przeznaczenia. Odbywać się na niej będzie widowisko teatralne, koncert rockowego zespołu, a może podest ma służyć prezentacji sportowych samochodów na międzynarodowych targach? Warto wiedzieć, że cel tworzenia podestu scenicznego jest tak naprawdę nieograniczony, takie konstrukcje z powodzeniem mogą służyć jako wybieg w pokazach mody, podium dla sportowców czy być częścią trybun dla widowni.

Ekspozycja na podeście scenicznym

Projektowanie podestu scenicznego uwzględnia wszelkie potrzeby zamawiającego. Tworzona może być tradycyjna scena na różnego rodzaju występy albo taka, dzięki której prezentacja wywoła spektakularny efekt. Co ciekawe, niektóre podesty sceniczne mogą zawierać specjalne oświetlenie, a w tej nowatorskiej odsłonie stosuje się nawet podesty obrotowe. Rodzaj konstrukcji podestu scenicznego może uwzględniać nagłośnienie, jak również kurtynę czy kotarę akustyczną. Za każdym razem projekt podestu scenicznego tworzony jest na podstawie szczegółowego wywiadu z inwestorem, aby jak najlepiej dopasować scenę do organizowanego występu.

Projektowanie podestów scenicznych może być realizowane tylko przez profesjonalne firmy, które zagwarantują optymalną jakość całej konstrukcji, a tym samym należyte bezpieczeństwo użytkowania sceny. Pod uwagę należy wziąć wszelkie parametry techniczne, zastosowaną technologię i możliwości sterowania podestem. Komponenty użyte do stworzenia konstrukcji podestu scenicznego muszą posiadać właściwe atesty, natomiast powstała scena musi być zgodna z przepisami polskiego prawa oraz normami, chociażby tymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.