Zastanawiasz się nad wzięciem w leasing samochodu? Jeśli tak, z pewnością ucieszy Cię fakt, że specjalnie z myślą o Tobie, powstał ten krótki tekst, z którego dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o leasingu na samochód. Jeśli zatem jesteś zainteresowany i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Co to jest leasing?

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat leasingu, odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie, co to właściwie jest. Choć to słowo staje się coraz bardziej popularne, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest leasing. Otóż leasing samochodowy to nic innego jak sposób „zakupu” samochodu, podczas którego właściciel nie dokonuje pełnej jednorazowej transakcji, tylko rozkłada ją na kilka części.

Ważną informacją o leasingu samochodów jest bez wątpienia fakt, że osoba biorąca auto w leasing nie kupuje go na własność, natomiast może go używać przez określony w umowie czas. Po upływie czasu zawartego w umowie, auto najczęściej można odkupić za stosunkowo niewielką kwotę, która w dużej mierze jest zależna od firmy zajmującej się udzielaniem leasingu.

Ta forma użytkowania samochodu od niedawna jest dostępna również dla osób prywatnych, więc nawet jeśli nie prowadzisz firmy nie powinieneś mieć problemów z takim rozwiązaniem.

Definicja

W dużym skrócie leasing to rodzaj umowy cywilno-prawnej zawieranej między firmą lub osobą użytkującą auto a firmą leasingującą. Umowa ta określa czas trwania leasingu, jego warunki, a także wszelkie koszty.

Warto wiedzieć, że w trakcie trwania umowy leasingowej rzeczywistym właścicielem samochodu jest firma leasingująca – to istotna informacja, którą warto mieć na uwadze, przed podjęciem decyzji.

Czas trwania leasingu zależy od modelu auta, indywidualnych preferencji oraz możliwości leasingobiorcy, a także od zasad pasujących w konkretnej firmie udzielającej leasingu.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać leasing na auto?

Jeśli marzysz o Audi A5, leasing może okazać się dobrym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że trzeba spełnić kilka warunków.

Pierwszym z nich jest oczywiście posiadanie odpowiednich finansów. Zdolność finansowa najczęściej jest sprawdzana przez firmę leasingującą, dlatego Ty nie musisz się tym zajmować.

Niemałe znaczenie podczas ubiegania się o leasing ma również czas prowadzenia firmy. Warto bowiem wiedzieć, że w wielu przypadkach koniecznym warunkiem do uzyskania leasingu jest okres prowadzenia firmy nie krótszy niż około trzy miesiące. Wartość ta może być oczywiście zmienna, ponieważ jest ona zależna od firmy leasingującej.

Mówiąc o warunkach koniecznych do otrzymania leasingu, nie można zapomnieć również o historii płatniczej. Pozytywna opinia banku oraz odpowiednia historia kredytowa potwierdzona przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to droga do sukcesu w otrzymaniu leasingu na auto.