Wynajęcie detektywa kojarzy nam się głównie z wykryciem zdrady współmałżonka, poszukiwaniem osoby zaginionej, sprawdzeniem intencji przyszłego zięcia lub synowej czy też odszukaniem pracownika, wyjawiającego tajemnice firmowe. Nie są to jednak jedyne sytuacje, z którymi można zgłosić się do agencji detektywistycznej a zakres działania większości takich firm jest dużo szerszy niż mogłoby się wydawać. Oczywiście istnieją agencje zajmujące się jedynie ściśle określonymi zadaniami, jednak większość detektywów jest w stanie zająć się każdą sprawą, z jaką się do niego udamy.  Pozostaje pytanie, w jakich sytuacjach może przydać się nam pomoc detektywistyczna?

Czym zajmuje się współczesny detektyw?

Współczesny detektyw może nie spotyka się zbyt często ze sprawami zaginięcia drogiej biżuterii, jednakże jego działania dotyczą zazwyczaj rozwikłania codziennych problemów ludzkich, takich jak chociażby zdrada współmałżonka. Te z pozoru błahe historie są niezwykle istotne dla klientów agencji detektywistycznych, a wynik śledztwa w przeważającej większości jest w stanie diametralnie zmienić ich życie. Oznacza to, że praca detektywa jest niezwykle użyteczna a przy tym dużo skuteczniejsza niż policji, której działania ograniczone są przez ściśle ustalone procedury. Detektyw nie musi postępować zgodnie z odgórnym nakazem a jedyne co go powstrzymuje do podjęcia danego działania to prawo.

W dzisiejszych czasach nie musimy się również martwić o dostępność tego rodzaju usług. Firmy detektywistyczne znajdziemy w praktycznie każdym, polskim mieście. Przykładem jednej z nich jest Prywatny Detektyw Magdalena Pławińska – Poznań, która od wielu lat pomaga Klientom w rozwiązywaniu spraw zarówno prywatnych, jak i tych, dotyczących przedsiębiorstw.

Kim jest detektyw i jakie ma uprawnienia?

Detektywem może się nazywać wyłącznie osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami. W naszym kraju detektyw musi posiadać licencję przyznawaną po pozytywnym ukończeniu egzaminu państwowego. Aby ubiegać się o ten zawód należy mieć ukończone 21 lat, być obywatelem UE oraz posiadać wykształcenie w średnie lub wyższe.

Do głównych zadań detektywa należy zbieranie informacji, dlatego jest on upoważniony do obserwacji osób, grup, obiektów oraz mienia. Ma on również dostęp do rejestrów BIK i KRS oraz możliwość współpracy ze służbami państwowymi. Wszystko to sprawia, że profesja detektywa traktowana jest, jako zawód zaufania publicznego, a jego zeznania, traktowane są w sądzie jako dowód niepodważalny. Oznacza to, że wynajęty przez nas detektyw zarówno zdobędzie dla nas niezbite dowody, a także potwierdzi ich autentyczność przed sądem.

 Pracownik firmy MAGDAR prywatny detektyw Magdalena Pławińska

Jakie usługi świadczy detektyw?

Do najczęstszych usług świadczonych przez detektywów można zaliczyć:

  • zdobywanie dowodów zdrady i oszustwa,
  • potwierdzenie wierności,
  • poszukiwanie osób oraz mienia,
  • odszukiwanie zaginionych krewnych oraz osób ukrywających się,
  • inwigilacja firmy lub partnera biznesowego.

Bardzo często zdarza się, że z usług agencji detektywistycznej korzystają również rodzice, którzy chcą sprawdzić, w jakim towarzystwie porusza się ich dziecko, a także osoby, które chcą prześledzić wiarygodność danych firm lub osoby prywatnej. Do detektywa możemy zgłosić się również w celu zdobycia materiału w sprawach cywilnych oraz z prośbą o pomoc w wykryciu i usunięciu podsłuchu.

Jak wygląda współpraca z detektywem?

Pierwsze spotkanie z detektywem jest zazwyczaj traktowane jako bezpłatna konsultacja, a całe wynagrodzenie powinno być wypłacone dopiero po zakończeniu sprawy. Kolejnym krokiem jest przedstawienie sprawy i jej wstępne rozeznanie po którym detektyw określi ile będzie trwało wykonanie powierzonego mu zadania oraz jego koszt. Cena usług detektywistycznych zależna jest głównie od powierzonego detektywowi zadania. Najtańszym rodzajem spraw są te z kategorii “zdrady”. W tym miejscu nie należy zapomnieć o spisaniu odpowiednio brzmiącej umowy ze wszystkimi szczegółami i ceną usług. Tuż po zakończeniu współpracy detektyw jest zobowiązany dostarczyć raport oraz przekazać wszystkie zgromadzone przez siebie materiały i dokumenty.