Rynek nieruchomości jest bogaty i zróżnicowany, wobec czego możemy aktualnie przebierać w ofertach i znaleźć dla siebie idealne lokum. Decyzja zakupowa nie może być jednak podejmowana zbyt pochopnie, należy dać sobie wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z tym co dostępne. Do dyspozycji mamy oferty z rynku zarówno pierwotnego, jak i wrotnego, w zależności od tego co konkretnie nas interesuje. W pierwszym przypadku mowa jest o nowym lokum, a te z rynku wtórnego są używane. Na co w takim razie powinno się zwracać uwagę, oglądając mieszkanie?

To ma znaczenie podczas wybierania mieszkania


Czasami trzeba przejrzeć dziesiątki mieszkań, aby znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie. Chodzi tutaj jednak o naszą przyszłość, wygodę i komfort użytkowania. Warto wobec tego poświęcić swój cenny czas, aby poszukiwania okazały się owocne. Bardzo ważna kwestią przy wyborze mieszkania jest oczywiście lokalizacja i dobra komunikacja z centrum. W okolicy powinny znajdować się sklepy, przychodnie apteki, placówki szkolne, parki, palce zabaw, obiekty gastronomiczne itd. Im będzie tego wszystkiego więcej, tym oczywiście lepiej. Należy oszacować koszty i czas związany z dojazdem do nieruchomości różnymi środkami transportu. Dostępność miejsc parkingowych w najbliżej okolicy także ma duże znaczenie. Kolejną kwestią będzie stan techniczny budynku. Istotne będą kwestie dotyczące ścian, dachu, ocieplenia.


Podczas oglądania mieszkania zawsze trzeba mieć na uwadze kwestię jego funkcjonalności. Naszej uwadze nie może umknąć powierzchnia, liczba i rodzaj pomieszczeń. Istotne jest też nasłonecznienie mieszkania, stan od wewnątrz balkonu. Układ mieszkania to jedno, ale bardzo ważny jest też jego stan techniczny. Wszelkie ślady zaniedbania, wilgoci i pleśni powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym. Wiatę się to z wieloma problemami w przyszłości, dlatego lepiej odpuścić sobie takie lokum. Dopytać trzeba o przeprowadzone w przeszłości remonty i tego czego dokładnie dotyczyły. Istotny będzie stan instalacji wodno-kanalizacyjnej , elektrycznej i gazowej. Przyjrzeć należy się także kaloryferom i oknom. Nie można zapomnieć o kosztach utrzymania mieszkania i wyposażenia – czasami wliczone jest w cenę, a innym razem trzeba uiścić dodatkową opłatę za jego pozostawienie.

Artykuł powstał we współpracy z www.maxon.pl – mieszkania na sprzedaż