Z każdej strony kuszeni jesteśmy nowatorskimi rozwiązaniami do naszych domów i mieszkań, wszystko po to, by żyło nam się komfortowo. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe elektryczne stosowane w coraz większej liczbie domów, już na etapie projektu. Jednak czy to się naprawdę opłaca?

Co to jest ogrzewanie podłogowe elektryczne

Jest to system ogrzewania pomieszczeń, który zakłada montaż pod podłogą przewodów lub mat/folii grzewczych zasilanych energią elektryczną.

Dzięki temu w sposób szybki i łatwy ciepło przedostaje się równomiernie powierzchnią do pomieszczenia i ogrzewa je stopniowo.

Przewody umieszcza się w izolacji a następnie pokrywa ok. 5 cm  warstwą wylewki. Kabli nie można docinać, należy więc bardzo dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym chcemy je instalować, mając na uwadze, że trzeba zachować minimalnie 5 cm odstęp między nimi i nie należy kłaść kabli w miejscach gdzie znajdują się obiekty nieruchome, jak wanna czy szafa przesuwna.

Maty grzewcze to kable umieszczone w gotowych pasach siatki. Montuje się je w warstwie kleju lub posadzki samopoziomującej a następnie wykańcza podłogę. Maty można docinać, dzięki czemu łatwiej dopasować je do kształtu i rozmiaru pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i z niemal każdym rodzajem podłogi. Bez obaw można użyć ceramicznych płytek, paneli, drewnianego parkietu (najlepiej ze średnio twardego drewna, które zostało zaolejowane i zawoskowane), wykładzin PCV i wykładzin dywanowych (jednak tylko tych, które są do tego przeznaczone i odpowiednio przewodzą ciepło).

Ogrzewanie elektryczne podłogowe i jego koszty.

Instalacja ogrzewania elektrycznego jest tańsza niż instalacja ogrzewania elektrycznego wodnego. Jeśli chodzi zaś o koszty samego ogrzewania, to zależne są od wielu czynników i w każdym gospodarstwie będą inne.

Wpływa na nie: energooszczędność domu, jego ocieplenie (również pomieszczeń takich jak np. strych), metraż, taryfa u dostawcy energii oraz możliwość montażu paneli fotowoltaicznych.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne  jest jedynym źródłem ciepła naszego domu czy systemem jedynie wspierającym.

W dłuższej perspektywie czasu ogrzewanie podłogowe elektryczne to model wygodny i oszczędny, warto więc się nad nim zastanowić i wybrać produkty ze sklepu o ogromnym doświadczeniu, co oferuje Mikroenergetyka.com.pl.

Dodaj komentarz