Chęć uczynienia naszych mieszkań czy domów bardziej komfortowymi, skłania nas nierzadko do sięgnięcia po dotychczas niewykorzystywaną przestrzeń: strychy i poddasza. Zakończona sukcesem adaptacja stawia zaś przed nami możliwość kreatywnego udekorowania pomieszczeń, no i okien, lecz nie w każdym przypadku zasłony i rolety będą równie dobrze spełniały swoje zadanie!

Adaptacja poddasza, a rodzaje okien

Dokonując zaadaptowania poddasza, czyli dawnego strychu, na przestrzeń użytkową zwykle dokonujemy także pewnych zmian modernizacyjnych. Niektóre z nich dotyczą wyłącznie odświeżenia wnętrza, a inne są już bardziej konstrukcyjne i związane na przykład z dodaniem niezbędnych ścianek działowych lub zwiększeniem liczby okien. W zależności od rodzaju pomieszczenia i ze względu na często występujące skosy, mogą to być zarówno okna tradycyjne tj. pionowe, jak też i okna dachowe, czyli takie umieszczone bezpośrednio w ramach konstrukcji pokrycia dachowego, w miejsce usuniętego fragmentu. Może być to wykonane za pomocą lukarny, znanej też jako gibel, oraz płaskiego okna dachowego, czyli połaciowego.

Różne rodzaje okien, różne rodzaje zasłon i rolet

W zależności od rodzaju i wielkości okna, lub raczej okien na poddaszu, nasze możliwości wyboru będą mniej lub więcej ograniczone. W przypadku okien o układzie pionowym, a więc przede wszystkim tych znajdujących się bezpośrednio w strukturze ściany nośnej, możemy sięgnąć po klasyczne karnisze, firany i zasłony okienne – gdy okno wychodzi na stronę południową, to można wybrać zasłony przyciemniające. Oczywiście dotyczy to tylko ścian szczytowych, gdyż w pozostałych wysokość i umiejscowienie takiego okna, często blisko podłogi, byłoby mało ergonomiczne. Dlatego też częstym rozwiązaniem są tak zwane lukarny, które nawet mimo ich niewielkiego rozmiaru mogą posiadać klasyczne ozdoby okienne. Warto jednak pamiętać, że są to niewielkie okienka, stąd zarówno firanki, jak i zasłony powinny być raczej delikatne, niezatrzymujące zbyt dużo promieni słonecznych. W przeciwnym razie w pomieszczeniu może panować półmrok. Pewną formą alternatywy jest zastosowanie rolety, klasycznej lub rzymskiej, która po podniesieniu odsłoni niemal całe okno.

Dekorowanie okna dachowego

Aranżacja okien płaskich na dachu bywa nieco trudniejsza, gdyż w ich przypadku nie mamy zazwyczaj możliwości sięgnięcia po klasyczne karnisze czy firany. Optymalnym rozwiązaniem okazują się natomiast rolety rzymskie, które z racji swoich walorów ozdobnych będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny. Z drugiej jednak strony, gdy okno jest umiejscowione pod skosem i dostęp jest do niego utrudniony, możemy sięgnąć po rolety elektryczne. Dzięki zastosowaniu napędu i zdalnego sterowania roleta automatyczna będzie znacznie wygodniejsza w użyciu.

rolety rzymskie okno dachowe

Czy do danego stylu lepiej wybrać kotary czy rolety?

Wybór stylu dekoracji okiennych zależy od naszego gustu i od tego, jak udekorowaliśmy pozostałą część pomieszczenia. Ogólnie jednak na poddaszach, z grupy stylów nowoczesnych, dobrze prezentuje się styl minimalistyczny i loftowy, zaś spośród styli klasycznych styl rustykalny będzie ciekawą opcją. W trendach nowoczesnych lepszym rozwiązaniem są zasłony w szarej tonacji oraz klasyczne rolety dachowe (czasem nawet automatyczne rolety dachowe). Natomiast styl rustykalny to raczej haftowane firany, zasłony jacquardowe lub velvet oraz rolety rzymskie w barwie beżu, zieleni lub błękitu na oknach dachowych.

Więcej informacji o dekoracjach okiennych, do poszczególnych stylów wnętrz, znajdziecie odwiedzając blog wnętrzarski firmy “Małgorzata” z Poznania, która jest partnerem dzisiejszego artykułu.