Własny dom lub mieszkanie jest marzeniem wielu osób. Niestety nie każdy posiada wystarczające środki finansowe, aby móc sobie pozwolić na zakup wymarzonej nieruchomości z własnej kieszeni. Z tego powodu, dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. Dzięki bogatej ofercie wielu banków, zainteresowane osoby zdecydowanie mogą przebierać w różnorodnych ofertach,  aby wybrać dla siebie jak najlepsze rozwiązanie. Przed zdecydowaniem się na wybór konkretnej propozycji danego banku, warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru oferty kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa klienta jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przez bank przy wydaniu decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego. Należy więc przygotować się na to, że będziemy dokładnie sprawdzani pod względem wypłacalności. Zdolność kredytowa określa możliwość terminowego spłacenia kredytu zgodnie ze wszystkimi warunkami określonymi wcześniej w umowie kredytowej.

Kryteria dotyczące zdolności oraz wiarygodności kredytowej są zależne od wybranego banku. Warto więc pamiętać, iż odrzucenie wniosku o kredyt przez jeden bank nie oznacza, że gdzie indziej również nie będziemy mieli żadnych szans na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Całkowity koszt kredytu hipotecznego

Szukając odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na sumę wszystkich kosztów kredytu.

Jak mówi specjalista z firmy zajmującej się tworzeniem indywidualnych ofert kredytowych dFinance.plW całkowity koszt kredytu wchodzą m.in. odsetki płacone przy każdej racie oraz opłaty za rozpatrzenie wniosku przez bank czy też prowizja towarzysząca udzielaniu kredytu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed podjęciem decyzji sprawdzić rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Pozwoli ona także na oszacowanie, jaka propozycja będzie dla nas najkorzystniejsza pod względem finansowym.

Kredyt hipoteczny a oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest jednym z parametrów pozwalających obliczyć koszty kredytowania. Wysokość odsetek, które będzie trzeba oddać bankowi wraz z pożyczoną kwotą, można obliczyć właśnie na podstawie oprocentowania. Przy wybieraniu oferty, należy jednak pamiętać, iż oprocentowanie nie oddaje całkowitego kosztu kredytowania. Właśnie dlatego, nie powinno się ślepo ufać bankom, które oferują kredyt z oprocentowaniem równym 0 procent.

Wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego jest bardzo ważną kwestią. Zawsze należy brać pod uwagę wszelkie koszty dodatkowe związane z wzięciem kredytu oraz posiadać zdolność kredytową, która jest koniecznością przy wzięciu pożyczki. Właśnie dlatego, przed dokonaniem wyboru warto dokładnie sprawdzić i porównać wszelkie dostępne oferty.