Większość drzwi – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – nie może się bez nich obejść. Mowa oczywiście o klamkach! Czyli  niewielkich akcesoriach metalowych, bez których korzystanie ze skrzydeł byłoby zwyczajnie trudne i niezbyt wygodne. Zobacz, które z nich i dlaczego warto wybrać do swojego domu.

Klamki do drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Drzwi wejściowe do domu są jego wizytówką, dlatego wybór klamki nie może być w tym wypadku przypadkowy. Do wyboru jest wiele wariantów, różniących się od siebie długością szyldu, rozmiarem, czy kształtem. Można znaleźć coś wśród minimalistycznych modeli o kwadratowych brzegach, które doskonale współgrają z nowoczesnymi budynkami, czy propozycje z zaokrągleniami, pasujące do tradycyjnych form. Wśród licznych kolekcji można wyróżnić te minimalistyczne, ale prawdziwy zachwyt wzbudzają przede wszystkim zdobione ornamentami produkty, którym nie sposób odmówić oryginalności.   

Klamki do drzwi są dostępne w wielu kolorach: srebra, złota, a także mosiądzu. W przypadku tych przeznaczonych do montażu zewnętrznego najistotniejsze jest jednak to, aby były pokryte warstwą zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak opady i promienie słoneczne, aby nie doszło do zniszczenia ich powłoki, ani zardzewienia. Szukasz prawdziwie oryginalnego rozwiązania? Zainspiruj się klimatem śródziemnomorskim i do swojej klamki dobierz nieoczywistą kołatkę, na której widok Twoi goście zaniemówią z wrażenia.

Idealne klamki do drzwi wewnętrznych 

Klamki do drzwi wewnętrznych to całkiem spora grupa rozmaitych propozycji, wśród których odbywa się istny miraż kształtów i kolorów. Znajdziesz wśród nich nie tylko odcienie chromu, czy imitacji mosiądzu, ale także matową czerń, złamaną biel, czy bogato wyglądające złoto. Klamki można dopasować barwą do koloru skrzydła lub też zabawić się bazując na przeciwnościach, łącząc ze sobą kontrasty, co z pewnością nie pozostanie niezauważone. Jeśli chcemy dodatkowej ozdoby, lepiej sięgnąć po jeden z modeli zdobionych dzięki wytłoczonym wzorom. Chyba że zależy nam na jak najmniej rzucającym się w oczy rozwiązaniu – w tym przypadku najlepszym wyjściem będą klamki do drzwi o prostym, gładkim kształcie, czyli dowód na to, że czasem mniej znaczy więcej. 

Klamki naciskane to jednak nie wszystko. Osoby żądne oryginalnych detali w swoich pomieszczeniach mogą z powodzeniem zastąpić je stylowymi gałkami, postawić na bogato zdobione szyldy, czy nietypowe uchwyty. Te ostatnie będą świetnym wyjściem nie tylko w przypadku klasycznych skrzydeł uchylnych, ale również podczas montażu drzwi przesuwnych, które ostatnimi czasy należą do jednych z najmodniejszych wyborów do nowoczesnych aranżacji.