Co zrobić, kiedy ceny maszyn ciągle rosną? Nie jest to proste pytanie, szczególnie, że zapotrzebowanie na sprzęt ciągle jest bardzo wysokie. Decyzja o zakupie nowej koparki, minikoparki, ładowarki czy spychacza to krok, na który pozwolić może sobie niewiele osób przy rosnącym trendzie cen. Nie pomogła temu pandemia. W przypadku maszyn używanych sprawa wydaje się równie skomplikowana. Choć ceny mogą być niższe, nadal zakup sprzętu w bardzo dobrym lub dobrym stanie jest trudny. Trzeba liczyć się z ryzykiem wad ukrytych, które w przyszłości mogą ujawnić się w najmniej odpowiednich momentach. Wyjściem z sytuacji jest odbudowa maszyn. Coraz popularniejsza opcja, która kierowana jest do właścicieli wszystkich marek, takich jak Volvo, Caterpillar, JCB czy Liebherr. Nie ma znaczenia również rodzaj maszyny. Odbudowa maszyn budowlanych, a także kolejowych, drogowych czy rolniczych, jest jak najbardziej możliwa.

Jak wygląda odbudowa maszyn?

Proces odbudowy nie różni się w halach Volvo, JCB czy CAT. Na początku zwykle mechanicy dokonują oględzin niesprawnej maszyny. Pierwsza diagnoza pozwala wykryć nieszczelności w układach hydraulicznych i widoczne na pierwszy rzut oka poważne usterki. Dzięki temu w kolejnych etapach generalny remont przebiega o wiele sprawniej. Następną częścią jest demontaż maszyny. Zostaje ona rozłożona na części pierwsze, które są dokładnie sprawdzane. Każdy silnik czy pompa hydrauliczna są regenerowane lub, w przypadku większych uszkodzeń, wymieniane na nowe.

Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych czy rolniczych to jednak nie tylko strona mechaniczna. Dużą rolę w efektywnej pracy odgrywa również estetyka. Dlatego odbudowie zostaje poddana również  kabina operatora. Tapicerka, pokrętła, manetki i dźwignie zostają wymienione na nowe. Dzięki temu operator w czasie pracy może faktycznie poczuć się jak w sprzęcie prosto z fabryki.

Kiedy części maszyny zostaną skompletowane, następuje montaż. Mechanicy starannie dopasowują wszystkie podzespoły, aby działały poprawnie i nie zużywały się przez chociażby zbyt duży luz. Niestety nie zawsze części uda się odpowiednio dopasować. Dlatego maszyna po montażu przechodzi przez ważne testy. Pierwszy z nich ma wykryć właśnie między innymi niedociągnięcia w składaniu koparki, minikoparki czy ładowarki. Ewentualne mankamenty zostają natychmiast usunięte, a maszyna oddana w ręce operatora, który dokonuje kolejnego testu. Sprawdza sprzęt w warunkach pracy, jego efektywność i wygodę. Jeżeli operator wyda pozytywną opinię i nie będzie miał dodatkowych uwag, maszyna może zostać oddana klientowi, który zlecił jej odbudowę.

Dlaczego warto?

Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych, drogowych czy rolniczych jest warta sprawdzenia z kilku powodów. Pierwsza wysuwa się kwestia ceny. Zlecając odbudowę naszej koparki, minikoparki, ładowarki czy spychacza, nie zapłacimy tak dużej kwoty, jaką musielibyśmy wydać na nowy sprzęt. Kolejną zaletą jest czas. Oczekiwanie na dostawę sprzętu od dealera Volvo, JCB czy CAT może trwać nawet do sześciu miesięcy. Tak długi okres to wyrok i stracony sezon, a z nim pieniądze. Odbudowa maszyn jest procesem o wiele krótszym, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić, że sezon przepadnie. Argumentem przemawiającym za odbudową mogą być opinie klientów odnośnie do nowych produktów. Ci często zarzucają, że nowe koparki, minikoparki czy ładowarki znacznie odbiegają jakością od swoich starszych o kilka lat modeli. To może oznaczać wydatek na sprzęt gorszej jakości o dużo wyższej cenie. Mając na stanie maszynę kilkunastoletnią, możemy zlecić jej odbudowę i mieć pewność, że po remoncie posłuży jeszcze wiele lat bez awarii. Jeżeli natomiast zaistnieje obawa, że na czas generalnego remontu nie zastąpimy sprzętu, zawsze jest opcja wynajmu. Jego koszt zsumowany z kosztem odbudowy nie będzie większy niż cena nowego sprzętu.

Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych, drogowych czy rolniczych to sprawdzony sposób dla osób, które nie chcą przepłacać, ryzykować utraty sezonu i kupić sprzęt o zauważalnie mniejszej wydajności i jakości części.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/